Zbilansowana dieta na co dzień? Tak, to proste!

Wiele osób ma ogromny problem z prawidłowym zbilansowaniem swojej codziennej diety. Powodem tego może być niewystarczająca wiedza na temat zdrowego odżywiania, brak czasu lub… uzależnienie od szybkich, ale niezbyt zdrowych posiłków. W jaki sposób zbilansować swoje codzienne menu, aby było pysznie i zdrowo?

Pierwszym krokiem powinna być całkowita rezygnacja z niezdrowej żywności typu fast food. Wszelkiego typu gotowe posiłki, które wystarczy odgrzać w mikrofalówce czy tez szybkie jedzenie na mieście, takie jak kebab, mogą być zabójcze dla sylwetki. O wiele lepszym pomysłem będzie przygotowanie ich zdrowych odpowiedników w domu. Dobrze sprawdzi się tutaj pełnoziarnistwa pita lub tortilla z duża ilością warzyw i kurczakiem lub falafelem. Wystarczy dodać do tego trochę sosu czosnkowego, przygotowanego na bazie jogurtu i zdrowy posiłek gotowy.

Przed stworzeniem dla siebie zdrowej diety należy wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne oraz zapotrzebowanie na poszczególne makroskładniki. Na tej podstawie można dobrze zaplanować posiłki. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz kierować się prostą zasadą. Zadbaj o to, aby połowa każdego posiłku (śniadania, obiadu i kolacji) stanowiły warzywa, 30 procent – węglowodany, a 20 – białko. W ten sposób unikniesz przeładowania układu trawiennego białkiem, a zamiast tego dostarczysz mu dużą ilość błonnika.

Bardzo ważne jest również zrezygnowanie z cukru. To on może powodować, że wokół pasa i bioder gromadzi się bardzo nieestetyczna tkanka tłuszczowa. Dodatkowo nadmiar cukru powoduje skoki insuliny, pogorszenie cery i pojawianie się nagłych spadków energii. Zamiast niezdrowych słodyczy, wybierz świeże owoce. Zawierają one mnóstwo witamin i minerałów – szczególnie teraz, kiedy nadchodzi lato!

Najważniejsze jest to, aby wybierać zdrowe produkty – owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe źródła białka. Dzięki temu dieta z pewnością będzie obfitowała w wartościowe makro– i mikroskładniki, a Ty będziesz cieszyć się dobrym nastrojem i wspaniałą sylwetką.